postheadericon Warsztaty dla rodziców - spotkanie w Starogardzie Gdańskim

alt

W lutym odbyły się w naszej wspólnocie warsztaty prowadzone przez Izę Owczaruk - psychologa, członka ZAK, a przede wszystkim mamę dwójki prawie dorosłych dzieci.
Warsztaty poświęcone były relacjom pomiędzy rodzicami i ich dorastającymi dziećmi i zostały podzielone na dwie części - w pierwszej uczestniczyli tylko rodzice, a w drugiej również młodzież.
Warsztaty przede wszystkim uświadomiły nam fakt, że nasze nastoletnie dzieci nie mają łatwego życia, są bardzo wrażliwymi młodymi ludźmi i muszą zmierzyć się z samymi sobą, ze światem i z innymi.

Iza przypomniała nam o tym, o czym wszyscy gdzieś w podświadomości wiedzieliśmy: o budowaniu dobrych relacji, wyznaczaniu granic, zachęcaniu do współpracy, uczeniu myślenia i ponoszeniu konsekwencji swoich decyzji i czynów. Próbowaliśmy też analizować konkretne potrzeby naszych dzieci, wobec których stajemy na codzień i szukać dobrych rozwiązań. Rozmawialiśmy także o uczuciach, ich akceptacji i o tym jak sobie z nimi radzić.
Bardzo ciekawa była część druga warsztatów, w której rodzic uczestniczył razem ze swoim dzieckiem - super doświadczenie, które namacalnie pozwoliło odnowić szczere relacje, co zaowocuje (miejmy nadzieję) trwałą zmianą na przyszłość.

Dużym plusem okazała się sama forma przeprowadzenia spotkania - czyli właśnie warsztatowa, w czasie której musieliśmy wysilić wyobraźnię i uruchomić aktorskie umiejętności (co nie było takie łatwe), by odegrać scenki z życia nastolatków i próbować zrozumieć ich uczucia i potrzeby.

Za umożliwienie przeprowadzenia warsztatów i wszelką pomoc serdecznie dziękujemy ks. Markowi Chmielniakowi i siostrze Annie Ozon. Bóg zapłać!
alt   (Gosia i Medard, Wspólnota Rodzin, Starogard Gd.)

 Bardzo spodobały mi się warsztaty prowadzone przez panią Izę. Pokazała nam, że tak naprawdę nasi rodzice i my chcemy tego samego. Chcemy się dogadać. Pani Iza uświadomiła nam również, że wszelkie spory można rozwiązać dążąc do dialogu, a co za tym często idzie - do kompromisu. Ważnym punktem warsztatów było pisanie, a później czytanie listów do i od rodziców. W wielu przypadkach towarzyszyły temu łzy wzruszenia. Myślę, że tego typu spotkania są bardzo ważne oraz liczę, że pomogą nam w komunikacji międzypokoleniowej.

                                            (Olga, 15 lat)