

Wiadomości Sekretariatu Generalnego ZAK - Marzec 2011
MARZEC 2011
Drodzy Bracia i Siostry w ZAK,
W tym miesiącu przedstawiamy biografię ks. Alfredo KELLY SAC, przygotowaną przez ks. Jana Koryckiego SAC, postulatora generalnego SAC, jak również podajemy kilka innych ważnych informacji.
PROCESY BEATYFIKACYJNE CZŁONKÓW ZAK NA POZIOMIE DIECEZJI (ciąg dalszy)
Ks. Alfredo José KELLY SAC, członek, Prowincji Irlandzkiej, urodzony 5 marca 1933 r. w Suipacha w Argentynie, otrzymał święcenia kapłańskie 15 lipca 1957 r. Należał do grupy pięciu Pallotynów, zamordowanych 4 lipca 1976 r. w domu pallotyńskim w Buenos Aires: trzech kapłanów, jeden alumn Wyższego Seminarium Duchownego i jeden postulant. Ich Proces Beatyfikacyjny nie został jeszcze kanonicznie otwarty, ale jest w fazie przygotowań.
Alfredo, nazywany często Alfie, syn Jana Kelly e Elisy Casey, był najmłodszym spośród rodzeństwa składającego się z czterech braci i dwóch sióstr. Alfie rozpoczął szkołę średnią u Pallotynów w miejscowości Mercedes a kontynuował w Rawson. Pallotyński nowicjat odbył w San Antonio de Areco, gdzie 4 marca 1954 r. złożył tez pierwsza konsekrację. Filozofię studiował w jezuickim Collegium Maximum św. Michała, w Prowincji Buenos Aires, a teologię na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Święcenia kapłańskie otrzymał 15 czerwca 1957 r. w kościele św. Patryka w Mercedes. W pierwszych latach kapłaństwa pracował w duszpasterstwie parafialnym, a następnie służył jako: duszpasterz powołaniowy (1960-1965), przełożony domowy i proboszcz w San Antonio de Areco (1966/1973) oraz proboszcz i dyrektor ds. studentów pallotyńskich w Buenos Aires (1973-1976). Realizując powyższe zadania, jak świadczy bardzo ceniony ks. Kevin O’Neill SAC, “specjalizował się w kierownictwie duchowym, w prowadzeniu rekolekcji, w katechizacji i w szeroko pojętym duszpasterstwie młodzieżowym, które było główną jego służbą. Termin solidny byłby chyba najbardziej adekwatnym dla określenia jego charakteru. Ta cecha sprawiała, że brał na serio kontakty z bliźnimi i wszystkie swoje zadania, starając się uczciwie realizować. Ze swoją niezmordowaną pracowitością i pogodą ducha do końca stawiał czoło wszystkim trudnościom, co było skutkiem jego głębokiego zjednoczenia z Bogiem i modlitwy”. Pełnił też urząd Dyrektora Archidiecezjalnego Seminarium Katechetycznego Jana XXIII, która to funkcja była szczególnie delikatna w tamtym czasie”.
Warto zacytować jeszcze inne słowa ks. Kevina, który dobrze znał Alfreda i który, charakteryzując go, podkreślił głębię jego duchowości, zwłaszcza z ostatniego okresu życia. Ks. Kevin napisał: “W ostatnich tygodniach życia Alfie był człowiekiem tak zmienionym, że mówił i działał jakby otrzymał jakieś ostrzeżenie lub powiadomienie o tym, co miało nastąpić; w każdym momencie widać było jego akceptację Woli Bożej. /…/. Alfie żył święcie i umarł jako świadek prawdy ewangelicznej”. Także ks. Rodolfo Capalozza nawiązuje do pewnego jakby ostrzeżenia lub przeczucia ks. Alfreda, gdy pisze, że “W ten ostatni piątek przebywał wiele godzin w kaplicy”.
Inni świadkowie mówią, że ks. Alfred był bardzo otwarty na potrzeby bliźnich i serdeczny w kontaktach, zarówno z młodymi jak i z tymi w podeszłym wieku; zdecydowanie zachęcał świeckich do inicjatyw w czynieniu dobra. W osobistym kierownictwie duchowym podkreślał on często konieczność szukania Woli Bożej a razem ze swoją grupą młodzieżową pomagał innym grupom w organizowaniu dni skupienia.
Na zakończenie tej krótkiej charakterystyki, cytuję jeszcze kilka zdań, które ks. Alfred napisał w swoim dzienniku trzy dni przed śmiercią: “Doświadczyłem bardzo głębokiego przeżycia na modlitwie. Rano zdałem sobie sprawę z wielkości oszczerstwa, jakie krążyło wokół mnie. W ciągu całego dnia przeczuwałem niebezpieczeństwo, jakie zagrażało mojemu życiu. W nocy gorąco się modliłem (…) Bardzo płakałem (…) Tonąc we łzach, zdałem sobie sprawę, że bardzo kocham życie, że moje życie i moja śmierć są dobrowolną ofiarą i, że zgodnie z pełnym miłości planem Bożym, mają wielką wartość. Czy będę żył, czy umrę, ofiaruję moje życie Panu, ale równocześnie jestem świadomy, że, w miarę możliwości, powinienem bronić życia. Pan Bóg wezwie mnie o godzinie i w sposób przez Niego zaplanowany, a nie wtedy, kiedy ja lub inni będą tego chcieli. Obecnie (…) czuję się szczęśliwy w sposób nie do opisania (…). Nie należę już do siebie, ponieważ odkryłem, do kogo jestem zobowiązany przynależeć. Dziękuję Ci Panie”. Bibliografia: 25 años de la Masacre de San Patricio. Direccion General de Derechos Humanos; Kelly Alfred, in: Acta S.A.C., Vol.VIII, 517-519.
2. Pierwszy Krajowy Kongres ZAK w Argentynie będzie miał miejsce w domu rekolekcyjnym pw. Św. Józefa w Adrogue, Buenos Aires, w dniach od 1-3 kwietnia 2011r. Temat przewodni Kongresu brzmi: „Nowy czas ożywienia wiary i rozpalenia miłości”. Około 150 osób weźmie udział w Kongresie, pośród uczestników będą też członkowie ZAK z sąsiedniego Uruguayu. Przedstawione logo w sposób graficzny i jasny ukazuje cel tego wydarzenia. Bądźmy razem w duchowej jedności i módlmy się o błogosławiony owoc tego czasu odnowy.
3. Niemcy: Niemiecka Rada Koordynacyjna poinformowała o wznowieniu strony internetowej Zjednoczenia w Niemczech. Strona ta podaje biograficzne informacje dotyczące św. Wincentego Pallottiego, przedstawia Zjednoczenie jako realizację charyzmatu św. Wincentego w Kościele oraz podaje informacje na temat życia i apostolstwa Zjednoczenia. Można tam znaleźć również galerię zdjęć oraz aktualne wiadomości dotyczące kursów i programów formacyjnych. W ostatnich latach zauważono, że wiele osób interesuje się Zjednoczeniem, o którym informacje znalazły na stronie lub usłyszały od przyjaciół i poczytały więcej na stronie zanim osobiście się spotkały z jego członkami. Podajemy adres nowej strony: www.pallotti.de
4. Rzym: S. Stella Marotta, Promotorka formacji w ZAK we Włoszech napisała, że w „Niedzielę 27 lutego 2011 r. zespół formacyjny składający się z osób odpowiedzialnych za formację w 9 istniejących Radach Lokalnych spotkał się po raz trzeci w Grottaferrata. W spotkaniu wzięli udział także uczestnicy rocznego kursu formacji, który ma miejsce w Centrum Formacji przy Via Ferrari. Od pierwszej chwili spotkania dało się odczuć ducha Zjednoczenia. Bracia i siostry z 9 LRK powitało u siebie członków ZAK pochodzących z Europy, Brazylii, Indii i kilku Afrykańskich krajów. Uczestników powitał ks. Derry Murphy oraz ks. Gaetano Ianni, przewodniczący KRK. Nasze serca poczuły się razem zjednoczone jednym duchem od samego początku wspólnej pracy jaką mieliśmy podjąć w ciągu dnia. Ożywiał nas entuzjazm wypływający z głębokiego pragnienia, aby nasz charyzmat poznany był przez innych ludzi. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą, następnie każdy przedstawił siebie. Po obejrzeniu prezentacji na temat “Duchowy profil członka ZAK” uczestnicy spotkali się na pracy w grupach. Razem też przeżywaliśmy Eucharystię. Dzień zakończył się podsumowaniem pracy w grupach, wspólną modlitwą oraz błogosławieństwem udzielonym na drogę, w którą zabraliśmy bagaż pełen emocji i odnowionej nadziei.
5. ZAK w Rwandzie i Kongo: Dnia 12 lutego 2011, Delegatura Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego, która liczy 30 sióstr oraz 15 nowicjuszek i postulantek otrzymała status Regii. Przełożoną Regii jest Sr. Bellancila Mukandahiro. Nowa Regia jest pw. Matki Bożej z Kibeho. S. Bernadetta Turecka, przełożona prowincjalna macierzystej prowincji napisała: “Lokalne Rady ZAK w sposób bardzo odpowiedzialny podejmują formację. Miałam przywilej spotkania się z grupą 14 osób Lokalnej Rady Kabuga-Masaka, którzy przygotowują się do złożenia Aktu Apostolskiego Zaangażowania. Formację nowych członków prowadzą we współpracy S. Cecile Bimenyimana SAC i ks. Gilbert Kazingufu SAC. Do grupy należą nauczyciele, pracownicy pallotyńskich dzieł, kobiety i mężczyźni, małżeństwa, wdowy jak również ludzie młodzi. Pan Marc Hategehimana przedstawiając grupę powiedział: ‘wytrwaliśmy w formacji, gdyż bardzo korzystamy do naszego życia z poznawania życia św. Wincentego Pallottiego, z jego duchowości, która ubogaca nasze duchowe życie; korzystamy z życia i świętości Matki Bożej, Królowej Apostołów a także z poznawania historii ZAK. Zobaczyliśmy też jak św. Wincenty dostrzegł potrzebę zaangażowania się ludzi świeckich w umocnieniu Kościoła. Również i my, podjęliśmy decyzję poświęcenia siebie samych, aby rozpalać wiarę i miłość wśród wiernych. Uczynimy wszystko aby szerzyć apostolstwo w naszym kraju i na całym świecie’. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem pytali o apostolstwo jakie podejmują członkowie ZAK w innych krajach. Jako znak komunii otrzymali duży obraz Królowej Apostołów wokół, którego miało miejsce spotkanie odbywające się w duchu wieczernika.
________________
SEGRETARIATO UAC
Piazza S.V. Pallotti, 204 – 00186 Roma
Tel./Fax: (39) 06 68194623 E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
« poprzednia | następna » |
---|